Diğer Resmi Ak Siteleri
Kadın Kolları

Kadın Kolları

Kadınlarımızla yarınlar daha aydınlık olacak.

WEB SİTESİNE GİT
Gençlik Kolları

Gençlik Kolları

AK Gençlik, kökü mazide, gözü istikbalde olan gençliktir.

WEB SİTESİNE GİT
AK Parti İletişim Merkezi (AKİM)

AK Parti İletişim Merkezi (AKİM)

Görüşleriniz bizim için önemli.

WEB SİTESİNE GİT
Yaşlılar Koordinasyon Merkezi

Yaşlılar Koordinasyon Merkezi

Yaşlılar toplumun kutup yıldızıdır.

WEB SİTESİNE GİT
Engelli Koordinasyon Merkezi

Engelli Koordinasyon Merkezi

Yeter ki gönüller engelli olmasın. İnşallah her engel aşılır.

WEB SİTESİNE GİT
TBMM Grup Başkanlığı

TBMM Grup Başkanlığı

WEB SİTESİNE GİT
AK Kütüphane

AK Kütüphane

AK Kütüphane

WEB SİTESİNE GİT
Siyaset Akademisi

Siyaset Akademisi

Siyaset Akademisi

WEB SİTESİNE GİT
24-03-2018 00:00:00

Bakan Ahmet Eşref Fakıbaba, Ak Parti Niğde İl Teşkilatını Ziyaret Etti

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Dr.Ahmet Eşref Fakıbaba, Niğde'de çeşitli programlara katıldı. Daha sonra Ak Parti İl Başkanlığını ziyaret ederek teşkilat mensuplarıyla biraraya geldi. Teşkilat çalışmaları ve Niğde'deki programları hakkında bilgi veren Fakıbaba'dan İl Başkanı Mahmut Peşin'in talepleri oldu.

Ak Parti İl Başkanı Mahmut Peşin, Bakan Fakıbaba’dan Niğde için 13 istekte bulundu. Bakan Fakıbaba ise Niğde’ye her türlü desteği vereceğini belirtti.

PEŞİN’İN BAKANDAN NİĞDE İÇİN TALEP ETTİĞİ 13 İSTEK ŞE ŞEKİLDE

ÖZELLEŞTİRİLECEK OLAN BOR ŞEKER FABRİKASI

Özelleştirme ihalesine alınan Bor Şerker Fabrikasının Tarım Kredi Kooperatifi veya Pancar Ürüteciler Birliği Kooperafi tarafından alınmasının sağlanmasını talep etmekteyiz.

PATATES ARAŞTIRMA ENSTİTÜSÜ AR-GE, LABORATUVAR VE SERA BİNALARI İÇİN MALİ DESTEK TALEBİMİZ

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’na bağlı olarak araştırma faaliyetlerini sürdüren Enstitümüz 1938 yılında kurulmuş olması nedeniyle yürütülen tüm faaliyetleri için kullanılan alt ve üst yapısı günümüz şartlarında yetersiz kalmakta ve artan iş yüküne cevap verememektedir.

Ayrıca patates ile ilgili tek konu araştırma enstitüsü olması; ülkemize yatırım yapması için CIP (Uluslararası Patates Merkezi) ile yürütülen görüşmelerde enstitümüzün uluslararası çalışmalarda merkez olmasının arzu edilmesi; enstitünün hem bölge, hem ülke, hem de bölgemizdeki ülkelerin gereksinimlerine cevap verebilecek araştırma çalışmaları yapabilmesi için modernizasyon kapsamında yeni bina ve yapılara ihtiyaç duyulmaktadır.

Enstitü Müdürlüğümüz için tarımsal amaçlı AR-GE binası, modern laboratuvarlar, tam kontrollü seralar, soğuk hava deposu ve diğer inşaatların yapımında kullanılmak üzere 5.600.000,00 TL ödenek Bakan Olurları ile Niğde İl Özel İdaresine aktarılmıştır.

Enstitü Müdürlüğümüzün modernizasyonu kapsamında ihtiyaç duyulan tüm bina ve yapıların inşaatına başlanabilmesi için gerekli olan tüm projeler tamamlanmıştır.

Ancak Patates Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü’nün modernizasyonu kapsamındaki söz konusu binaların yapılması için 5.000.000,00 TL’ye daha ihtiyaç duyulmaktadır.

IPARD KAPSAMINDA OLMAYAN NİĞDE’NİN YÜZÜ KIRSAL KALKINMA YATIRIMLARI İLE GÜLSÜN

İlimizin komşu illeri olan ve ilimizden daha fazla alanda ve miktarda ekonomik girdileri olan, tarım ve turzim alanında ilimizden gelişmiş olan Konya, Aksaray ve Nevşehir İllerinde IPARD programı uygulanırken ilimizde uygulanmaması ilimize tarım yatırımlarının gelmemesine ve çiftçilerimizin daha az destek ve teşviklerden yararlanmasına neden olmaktadır.

Kırsal Kalkınma Yatırımları kapsamında ilimizden 122 Milyon TL tutarlı 89 adet Ekonomik Yatırım Projesi Bakanlığımıza gönderilmiştir. İllere ayrılan bütçe kısıtı nedeniyle bu projelerden 20 Milyon TL’nin eleneceği bilgisi bulunmaktadır.

İlimiz IPARD kapsamında olmadığı için tüm projelerin onaylanması talep edilmektedir.

Kırsal alanda uygulanacak olan projeler için hibe yüzdesinin arttırılması ayrıca tüm projeler için IPARD yatırım desteğine uygulanan KDV muafiyetinin uygulanması talep edilmektedir. (KDV muafiyeti Kırsal Kalkınma Yatırımları içinde düzenlenebilir)

KOPAHIR-AHILDESTEĞİTALEBİMİZ

KOP kapsamındaki illerde, mevcut büyükbaş-küçükbaş hayvancılık işletmelerinin modernizasyonu, büyükbaş ve küçükbaş hayvancılık işletmelerine yeni ahır ve ağıl yapımına, mevcut ağıl ve ahırların tadilatına %50 hibe desteği verilecektir.

Bu destek programı için ilimizden 43 proje başvurusu yapılmıştır. Toplam 2.862 başlık yeni ahıl-ahır yapılacaktır.

KOP ahır-ahıl destekleri kapsamında taleplerimizin karşılanması

81 İLDE 81 ÖRNEK KÖY PROJESİ

Bakanlığımızdan 3 proje istenmesine rağmen Niğde’nin pilot İl olması talep edilmiş ve Bakanlığımıza 5 adet yeni proje gönderilmiştir.

Bu 5 Projenin Bakanlığımızdan onaylanması talep edilmektedir. - Çamardı İlçesi (meyvecilik)

- Konaklı Kasabası (hayvancılık)

- Edikli kasabası (hayvancılık)

- Çukurkuyu Kasabası (hayvancılık) - Tepeköy (küçükbaş hayvancılık)

MERA HAYVANCILIĞI PROJESİ’NE NİĞDE’NİN DAHİL EDİLMESİ

İlimizin yüzölçümünün %33 ü meradır. İlimizde 252.000 hektar mera bulunmaktadır.

Canlı hayvan alımına %30 Bakanlık desteği olan mera hayvancılığı projesine Niğde’nin dahil edilmesi

500 BAŞ DAMIZLIK DÜVE DESTEĞİNİN ŞARTLARININ KOLAYLAŞTIRILMASI

Niğde’ nin damızlık düve üretimi yapılan iller arasında olmasına rağmen şartların yeniden düzenlenmesi gerekmektedir.

- 500 baş olan sınır 250 baş olabilir.

- Kredi kullanım şartı kolaylaştırılabilir.

- Yeni kurulan işletmenin 1 yıllık olma şartı düzenlenebilir.

PATATES ÜRETİM VE PAZARLAMA SORUNU Var

İlimiz ülkemizin patates üretiminde en önde gelen ili olmasına rağmen, çiftçilerimizin üretim maliyetlerinin yüksek olması, büyük bir alanda patates siğili nedeniyle yasaklı alan ilan edilmesi çiftçilerimizin sorunlarla mücadele etmesine neden olmaktadır.

Yemeklik patates üretiminde ülke genelinde münavebe sisteminin kararlılıkla uygulanması sağlanmalıdır. Aksi durum (Ödemiş ü) özellikle Niğde ve Nevşehir üretiminin fiyat dengesini bozmaktadır.

Patates siğili nedeniyle patates tarımına yasaklanan karantina alanlarında ( yaklaşık 40.000 dekar) alternatif ürün üretiminin teşvik edilmesi. Arazi toplulaştırma sistemi sırasında sınırların değişmesi nedeniyle koruma bandı uygulaması yasaklı alanlar dahada büyümektedir. İlimizin yasaklı alanlarının incelenerek gerçekten hastalık olan alanların yasaklanmasını diğer alanların ekime serbest hale gelmesini talep etmekteyiz.

Bölgemizde üretilen alt kademe patateslerin nişasta, patates ununda değerlendirilmesinin teşvik edilmesi. ( ekmek ve diğer gıda ürünlerine katılması)

Patates tohumunun Tarım Kredi Kooperatifi aracılığı ile direk çiftçimize verilmesi.

Ayrıca alternatif üretim kapsamında yemeklik dane baklagil üretiminin Tarım Kredi kooperatifleri vasıtasıyla sözleşmeli ve satış serbesti bir şekilde desteklenmesi DESTEKLENMESİNİ İSTEDİĞİMİZ DİĞER TARIM ÜRÜNLERİ

-Türkiye’ de Amasya (misket) elmasının en çok yetiştiği yerin Çamardı İlçemiz olması nedeniyle Çamardı Amasya Elması olarak tescili talep edilmektedir. Çeşit muhafazası açısından Çamardı Amasya Elması havza bazlı destek kapsamına alınması istenmektedir.

-İlimizde yoğun olarak üretimi yapılan Barbunyanın prim desteğine dahil edilmesi talep edilmektedir.

- Niğde kiraz üretimi ve kalitesinde öncü bir ildir. Ulukışla İlçemizde yoğun bir şekilde üretimi yapılan kirazın ‘Darboğaz Kirazı’ olarak tescil edilmesi.

ZAYIF KARAKTERLİ MERA ARAZİLERİNİN ISLAH AMAÇLI TAHSİSİ

Osmanlı döneminde uygulana öşür nedeniyle ekimi yapılan bir çok arazinin tapu kaydından kaçınılması nedeniyle atalarımızın ekim yaptığı bir çok arazi mera olarak ilan edilmiştir. Tapulu tarım arazilerinin ortasında meralar kalmıştır. Bu alanlara hayvanların ulaşması mümkün değildir.

İllimizde 252.000 hektar mera bulunmaktadır. Bu mera arazilerinin büyük bir kısmı zayıf karakterli mera arazileridir.

Islah amaçlı mera kiralamalarının kolaylaştırılması belirli bir kapasitenin üstünde hayvancılık yapacak insanlar için büyük fayda sağlayacaktır.

NİĞDE ÖMER HALİSDEMİR ÜNİVERSİTESİNDE HASAT SONRASI TEKNOLOJİLERİ BÖLÜMÜ KURULMASI

Üretimimizin %40’ını hasatta ve hasat sonrasında kaybediyoruz. Tarım ürünlerinde verimi artırmak için hasat sonrası teknolojileri bölümünün kurulmasını talep etmekteyiz ki bu alanda çok eleman ihtiyacı bulunmaktadır.

ÇİFTÇİLERİMİZİN SU KUYULARININ RUHSATLANDIRILMASI SORUNU

Konya Kapalı Havzası içerisinde yer alan ilimizde son yıllarda hayvancılık hızla artmaktadır. Çiftçilerimiz kaba yemini kendisi üretmek istediğinde kapalı havza olması nedeniyle su kuyusu açamamaktadır. Bu da yemini dışarıdan temin etmesine neden olmaktadır.

Ayrıca çiftçilerimiz yıllardır kullandıkları fakat ruhsatsız olan su kuyuları nedeniyle Bakanlığınız desteklerinden yararlanamaktadır.

KOYUN – KEÇİ ISLAH PROJESİ

Niğde Damızlık Koyun Ve Keçi Yetiştiricileri Birliği tarafından Bakanlığa

sunulan 2 adet ıslah projesinin onaylanmasını talep ediyoruz.

- Bunlar Ulukışla Akkaraman koyun Islahı projesi

- Çukurkuyu Akkaraman koyun ıslah projesi

Bu projelerin onaylanması hem hayvanların daha kaliteli olmasını, et ve süt değerlerinin artmasını hem de Niğde ekonomisine katkı sağlaması açısından önemlidir. Ayrıca ilimizde her projede 6.000 koyun ve 300 koç mevcudu olan projelerin üretimi arttırmak için anaç koyun sayısının 10.000 dişi ve erkek materyal sayısının 500 olması halinde ilimizdeki hayvan mevcudunun üretimi ileri seviyeye ulaşmış olacaktır.

Close
SEN DE KATIL SEN DE KATIL

Gücümüze Güç Katın.